Zapraszamy personel świadczeniodawców realizujących program profilaktyki raka szyjki macicy do udziału w darmowym kursie. więcej »
W dniu 13.02. 2008 roku w odbyło się spotkanie świadczeniodawców wyłonionych w konkursie ofert oraz przedstawicieli samorządów lokalnych zorganizowane przez Pomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Sekcja Promocji Zdrowia. Celem spotkania było:
- podsumowanie realizacji profilaktycznych programów zdrowotnych w 2007 roku na terenie województwa pomorskiego
- integracja realizatorów profilaktycznych programów zdrowotnych z przedstawicielami samorządów lokalnych województwa pomorskiego
- przedstawienie realizowanych programów profilaktycznych w 2008 roku na terenie województwa pomorskiego
- ustalenie możliwości współpracy pomiędzy świadczeniodawcami profilaktyki a samorządami lokalnymi województwa pomorskiego.
Na tym spotkaniu bardzo dokładnie przedstawiono i omówiono epidemiologię i badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy i raka piersi. Nowotwory piersi i szyjki macicy to jedne z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet, które wykryte we wczesnym stadium dają możliwość całkowitego wyleczenia. Przedział wiekowy objęcia kobiety:
- programem profilaktyki raka piersi to 50 – 69 lat
- programem profilaktyki raka szyjki macicy to 25 – 59 lat.
W ramach SIMP-u (Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki) w 2007 roku przebadano 55 123 kobiet, czyli 22,40% populacji kobiet w województwie pomorskim. Odsetek kobiet przebadanych cytologicznie w województwie pomorskim jest jeden z najwyższych w kraju. Podczas skrynningu stwierdzono 1029 przypadków nieprawidłowych komórek nabłonka płaskiego i 67 przypadków nieprawidłowych komórek nabłonka gruczołowego.
Badanie przesiewowe w kierunku nowotworu złośliwego piersi zostało objętych 34% kobiet.
W roku 2008 na terenie województwa pomorskiego Narodowy Fundusz Zdrowia Sekcja Promocji Zdrowia będzie koordynowała /realizowała następujące programy profilaktyczne:
- chorób układu krążenia
- chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
- gruźlicy
- jaskry
- raka piersi
- raka szyjki macicy
- badań prenatalnych
Jedynie wczesna diagnostyka daje szanse na wyleczenie lub zmniejszenie skutków choroby, dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat badań przesiewowych oraz ich wykonywanie. Skonsolidowane działania i zaangażowanie samorządów lokalnych i świadczeniodawców przyczynią się do uczestnictwa społeczeństwa województwa pomorskiego w badaniach przesiewowych.