zobacz realizację projektu ZDROWIEKOBIETY.org
Kontakt
UNIWERSYTECKIE CENTRUM KLINICZNE
80-952 Gdańsk, ul. Dębinki 7,
tel: +48 58 735 83 03,
fax: +48 58 349 15 48,
infolinia: +48 501 705 550
Aktywny Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Jeśli ukończyła Pani 25 rok życia dzięki finansowaniu ze środków publicznych może Pani skorzystać z profilaktycznego badania ginekologicznego wykonywanego nieodpłatnie u kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Badanie obejmuje wykonanie testu cytodiagnostycznego popularnie nazywanego "cytologią". Udział w Programie Profilaktyki umożliwi Pani uniknięcie zachorowania na raka szyjki macicy, a jeśli doszło już do jego rozwoju, zapewni szybkie i całkowite wyleczenie choroby.
Skuteczność Ogólnokrajowych Programów Aktywnej Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Wprowadzeniem ogólnokrajowych programów aktywnej profilaktyki w krajach Unii Europejskiej spowodowało ogromny spadek umieralności kobiet z powodu raka szyjki macicy. Niezbędnym warunkiem efektywności cytologicznych badań przesiewowych jest ich powszechność. Szacuje się, że przy objęciu badaniami przesiewowymi 75% populacji można uzyskać 25% spadek umieralności. Badania naukowe dowodzą, iż 1,5% - 2% rozmazów cytologicznych prezentuje nieprawidłowości wymagające dalszych procedur diagnostycznych.
Zalety Aktywnego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Powstanie raka inwazyjnego, groźnej choroby narządów płciowych kobiet, poprzedza długi okres rozwoju zmian przedrakowych, dysplazji szyjki macicy. Zmienione chorobowo komórki nabłonka szyjki macicy, z których może rozwinąć się nowotwór określa się mianem komórek dysplastycznych. Dysplazja nie stanowi jeszcze zagrożenia życia! W porę wykryte zmiany przedrakowe pozwalają na szybkie podjęcie właściwego i co ważne nie pogarszającego jakości życia, skutecznego leczenia. Nieleczona dysplazja szyjki macicy z czasem może się przekształcić w raka szyjki macicy. Gdy komórki dysplastyczne przekształcą się w komórki rakowe powstaje tzw. rak przedinwazyjny, którego zasięg jest ograniczony wyłącznie do nabłonka szyjki macicy. Dopiero gdy komórki nowotworowe zaczną wnikać głębiej i przekraczają granicę nabłonka dochodzi do powstania raka inwazyjnego, i choć we wczesnych jego stadiach choroba jest jeszcze najczęściej wyleczalna, to leczenie jej jest trudne i czasem może powodować trwałe skutki uboczne. Zaniechanie leczenia prowadzi do rozwoju uogólnionej choroby nowotworowej. Komórki nowotworowe naciekają narządy sąsiadujące jak również narządy odległe wątrobę czy płuca, co w rezultacie doprowadza do zgonu chorej. Wykrycie zmian przedrakowych daje każdej kobiecie możliwość uniknięcia raka inwazyjnego.
Kryteria udziału w Aktywnym Programie Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Z Aktywnego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy może skorzystać każda ubezpieczona w wieku od 25 do 59 lat, przy czym przy określaniu kryterium wieku bierze się pod uwagę rok urodzenia. Bezpłatne badania są przeprowadzane 1 raz na 3 lata.
Uzasadnienie: Na podstawie badań naukowych wiemy, że rak szyjki macicy rozwija się od stadium przedinwazyjnego do stadium inwazyjnego ok. 5 - 10 lat. Badania epidemiologiczne potwierdzają, że szczyt zachorowań przypada w 4-5 dekadzie życia. Dlatego badaniami profilaktycznymi powinna być objęta przede wszystkim populacja kobiet w wieku od 25 do 59 lat.